Historia

WMKS Poznań (Wojewódzki Młodzieżowy Klub Sportowy), później Młodzieżowy Klub Sportowy, a obecnie MKS Poznań powstał w 1991 roku z inicjatywy trenerki Ewy Bąk oraz prezesa SZS Jana Bartkowiaka.

Pierwotną bazą była Szkoła Podstawowa nr 7 w Poznaniu, a od 2002 roku siedzibą klubu jest Gimnazjum nr 54 w Poznaniu przy ul. Newtona 2.

Przez okres 19 lat klub MKS Poznań trwale zadomowił się na mapie piłki ręcznej w Polsce i za granicą. Pod kierunkiem tak znanych i uznanych trenerów jak wspomniana Ewa Bąk, Jan Bąk, Bolesław Olejniczak, Ireneusz Zawal, Mariusz Gendera, zawodnicy MKS-u Poznań zdobywali najwyższe laury, łącznie z medalami Mistrzostw Polski. Dość powiedzieć, że zespół w swej historii ponad 30 razy uczestniczył w turniejach zagranicznych godnie reprezentując miasto Poznań i Polskę na arenie międzynarodowej. W turniejach krajowych święcił triumfy w takich prestiżowych imprezach jak Turniej Lajkonika w Krakowie czy Baltic Cup w Szczecinie, często zdobywając wyróżnienia indywidualne.

MKS Poznań wielokrotnie brał udział w Finałach Mistrzostw Polski, a z rocznikiem 1979 zdobył Mistrzostwo Polski Szkół Podstawowych i brązowy medal Klubowych Mistrzostw Polski Młodzików. W 2001 r. w Opolu zespół Juniorów Młodszych (rocznik 1984) zdobył trzecie miejsce na klubowych Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych.

Wśród wychowanków klubu jest pięciu młodzieżowych reprezentantów Polski: Arkadiusz Hildebrandt, Rafał Pajdo, Sławomir Borowiak, Bartosz Przybylski, Krystian Kuta. Są również zawodnicy, którzy występowali lub występują w ekstraklasie, pierwszej lidze, uczniowie Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Gdańsku. W roku 2011 klub posiada zespoły w różnych kategoriach młodzieżowych i od sezonu 2010/2011 rozpoczął przygodę z dorosłą piłką ręczną w II lidze seniorów, pod wodzą wychowanka klubu MKS Poznań Domana Leitgebera. Po upragnionym awansie w sezonie 2012/2013 klub z powodzeniem występuje w I lidze grupie A.

Realizacja: Olicom