Historia

WMKS Poznań (Wojewódzki Młodzieżowy Klub Sportowy), później Młodzieżowy Klub Sportowy, a obecnie MKS Poznań powstał w 1991 roku z inicjatywy trenerki Ewy Bąk oraz prezesa SZS Jana Bartkowiaka.

Pierwotną bazą była Szkoła Podstawowa nr 7 w Poznaniu, a od 2002 roku siedziba klubu mieści się przy ul. Newtona 2 w Poznaniu.

Przez okres blisko 30 lat klub MKS Poznań trwale zadomowił się na mapie piłki ręcznej w Polsce i za granicą. Pod kierunkiem tak znanych i uznanych trenerów jak: Ewa Bąk, Jan Bąk, Bolesław Olejniczak,Ireneusz Zawal, Mariusz Gendera, Andrzej Siekierski, Stanisław Wrześniewski, Doman Leitgeber, Jakub Kasperczak, Joanna Draszkiewicz, Tomasz Draszkiewicz, Anna Śmigowska zawodnicy MKS-u Poznań zdobywali najwyższe laury, łącznie z medalami Mistrzostw Polski. Dość powiedzieć, że zespół w swej historii ponad 30 razy uczestniczył w turniejach zagranicznych godnie reprezentując miasto Poznań i Polskę na arenie międzynarodowej. W turniejach krajowych od wielu lat odgrywa czołowe role, a z racji wysokiego poziomu sportowego i dobrej organizacji jest często zapraszany na wszelkiego rodzaju imprezy.MKS Poznań wielokrotnie brał udział w Finałach Mistrzostw Polski, a z rocznikiem 1979 zdobył Mistrzostwo Polski Szkół Podstawowych i brązowy medal Klubowych Mistrzostw Polski Młodzików. W 2001 r. w Opolu zespół Juniorów Młodszych (rocznik 1984) zdobył trzecie miejsce na klubowych Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych. W roku 2010 zawodnicy MKSu Poznań byli bardzo blisko powtórzenia sukcesu swoich starszych kolegów i zajęli w Finale Mistrzostwach Polski w Puławach 4 miejsce.

Wśród wychowanków klubu jest wielu byłych lub aktualnych młodzieżowych reprezentantów Polski. Są również zawodnicy, którzy występowali lub występują w ekstraklasie, pierwszej lidze, uczniowie Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Gdańsku. W swojej historii klub MKS Poznań zapisał się również na parkietach 1-ligowych. Pod wodzą trenera Doman Leitgebera zespół złożony w dużej mierze z wychowanków klubu z powadzeniem występował w latach 2013-2016 w rozgrywkach 1 ligi Grupy A. Od roku 2016 całą swoją uwagę skierował na pracy z młodzieżą.

Aktualnie w klubie MKS Poznań występuje aż 10 drużyn młodzieżowych w różnych kategoriach wiekowych, od najmłodszych czwartoklasistów po najstarszych juniorów. Wiele lat doświadczeń pozwoliło wypracować piramidę szkoleniową, która rozpoczyna się od projektu Małe Szkraby, a kończy na ligowym graniu w rozgrywkach Związku Piłki ręcznej w Polsce.

Klub MKS Poznań to uznana w Polsce marka, która każdego roku dokłada kolejne cegiełki sukcesu, a ogrom pracy i zaangażowania pozwala mieć nadzieję, że kolejne triumfy to tylko kwestia czasu.